2015. április 28., kedd

Kirándulás, városnézés az Uniós országokban utazási kedvezményekkel



Pihenés, nyaralás szervezéséhez ajánlunk néhány linket az utazással kapcsolatos uniós kedvezményekről.

Az Unióban a kedvezmények biztosítása a tagállamok nemzeti jogi hatáskörébe tartozik. 
Vagyis a hazai kedvezmények nem érvényesek egy másik uniós tagállamban. Viszont a tagállamok kötelezettsége, hogy minden más tagállam állampolgárának országon belül ugyanazon kedvezményeket, ugyanazon feltételekkel nyújtsák, mint sajátjaiknak. Az utazási kedvezményekről naprakész, összesített adatok nem állnak rendelkezésre, mert a kedvezmények meghatározása minden tagállamban máshogy történik, sok helyen tartományi, vagy helyi önkormányzati hatáskörbe tartozik.  Utazás előtt informálódjunk a célország közlekedési társaságainak kedvezményeiről!  

-a vonat: igénybe vehető kedvezményekről a megyeszékhely vagy a főváros vasútállomásán található nemzetközi pénztárakban lehet érdeklődni vagy http://www.mavcsoport.hu/mav-start/nemzetkozi-utazas címen 

- busz igénybe vehető kedvezményekről  a VOLÁNBUSZ-EUROLINES  nemzetközi utazási centrumában a Budapesti Népligeti Autóbusz állomáson lehet érdeklődni, vagy http://www.eurolines.hu,  http://www.orangeways.com címen

A kedvezmények azonban nemcsak a közlekedésben, hanem például a belépőjegyek esetében is jelentősek. A diszkrimináció tilalma számos világhírű nevezetesség megtekintésekor jól jön, amikor uniós állampolgárként járunk az EU nagyvárosaiban. Például a madridi Prado az uniós tagállamok 25 év alatti tanulóinak és nyugdíjasainak ingyenes, valamint a Versailles-i kastély állandó kiállításainak a megtekintéséért a 26 éven aluliaknak nem kell fizetni. Külön uniós vagy nemzetközi igazolványok váltásával további kedvezmények igényelhetők.

Utas jogok az Unióban:

Nemzetközi diákigazolvány, ifjúsági igazolvány:

Európai egészségbiztosítási kártya: 


Egyes országokban az európai egészségbiztosítási kártyát az országos egészségbiztosítási kártyával együtt bocsátják ki, a kiállítása ingyenes. Magyarországon az iratot a helyi egészségpénztárnál lehet igényelni és kiváltani.

Utazási kedvezmények diákoknak, tanároknak és nyugdíjasoknak az Unióban:

Utazás és biztonság: 

Közúti közlekedésbiztonság - ország specifikus szabályok hatályosak az EU-tagállamokban

Vészhelyzetben - A 112-es európai segélyhívószám az EU területéről mind vezetékes, mind mobiltelefonról ingyenesen hívható




2015. április 1., szerda

ERASMUS = UTAZÁS!

Röviden a programról:
Az Erasmus, és ennek utódja, az Erasmus+az Unió legnagyobb diák csereprogramja, amellyel egy-két féléves külföldi részképzésen, illetve szakmai gyakorlaton vehetnek részt a felsőoktatásban tanulók. Minden hallgató egyszer utazhat ki részképzésre, és egyszer szakmai gyakorlatra - egyszerre legalább 2 hónapot, max. 12 hónapot tölthet külföldön. A fogadó intézményben nem kell tandíjat fizetni, a kiutazó hallgatók nagy része Erasmus-támogatást is kap
 A külföldi tapasztalat pedig előnyt jelent az álláskeresésnél.

Jelentkezési határidők
A hallgatóknak általában már a tervezett kiutazást megelőző tanévben kell jelentkezni az ösztöndíjra a saját intézményükön keresztül.
A pályázási szándékot, általában a Neptunban/ETR-ben kell jelezni, a dokumentumokat pedig a tanszéki vagy az intézményi Erasmus-koordinátornak kell leadni.

Milyen dokumentumok szükségesek?
A pályázathoz csatolni kell a szakmai önéletrajzot, motivációs levelet és tanulmányi tervet, szakmai gyakorlat esetén motivációs levelet és munkatervet - magyarul, illetve a külföldi tanulmányok nyelvén. 
A pályázathoz szükséges még csatolni a nyelvvizsga-bizonyítvány fénymásolatát, illetve különböző igazolások, a szakmai és közéleti tevékenységekről.


Bővebb tájékoztatók, a pályázási feltételekről, időpontokról: