2007. november 25., vasárnap

Néhány EU vonatkozású blog

Egy korábbi bejegyzésben már szó volt az Európai Bizottság oldalán lévő blogokról. Most nézzünk meg néhány külföldi és pár magyar nyelvű blogot. A Brussels Blog a Financial Times, a Coulisses de Bruxelles a Libération, a Mark Mardell's euroblog pedig a BBC Európai Unió témájú blogja. A fenti három sajtótermék a műfaj élvonalához tartozik. Az EU Law blog az EU jogról szól hallgatóknak, oktatóknak, szakembernek és mindazoknak, akik érdeklődnek a téma iránt.
A Vállakozásfejlesztés EU pénzből blogban naprakész információk találhatók európai uniós pályázatokról, támogatásokról, hitelekről, kockázati tőkéről és egyéb forrásokról. A gazdálkodó társaságok blogja az EU Tudakozó, a Figyelő Net Pályázat blogja pedig nem kisebb célt tűz ki maga elé, mint hogy egyfajta elektronikus hidat építve érthetővé tegye az egész uniós támogatási rendszert, és teret biztosítson érdekesebb kérdések megvitatására.
A Reflex magazin oldaláról elérhető Európa Politika szeretné felvázolni és így átláthatóvá tenni többek között a kiterjedt és kusza intézményrendszer működését és felkutatni azokat a problémákat, amik miatt oly sokszor került már válságba az Unió. A Hírszerző internetes hírlapon található Európában blog pedig érdekességeket, kulisszatitkokat közöl Brüsszelből, mindazt, ami az újságokból kimaradt, azaz a nagypolitikát kicsiben.
És végül álljon itt az Eublog Erdélyből.


2007. november 24., szombat

Eupédiák

Íme egy európai uniós wiki! Az EUpedia magyar változatának a névjegyén a következő olvasható: "az EUpedia célja, hogy a hivatalos jogszabályokon túl segítsen eligazodni az Európai Unió nyújtotta lehetőségek között, reményeink szerint megoldást kínálva gyakorlati esetekre, problémákra is.

Az EUpedia szabad lexikon, melyet mindenki szerkeszthet, és megoszthatja a mindennapi ügyintézés során szerzett hasznos információit."

Az oldalon részletes leírás olvasható a tagországokról, illetve tematikus tartalom található a külföldi tanulás, a munkavállalás, a kereskedelem, az adózás és az utazás témakörben.

Az azonos nevet viselő angol nyelvű oldal magát egy gájdnak hírdeti. A post megírásának pillanatában az adatbázis több mint 200000 linket tartalmaz. Adott országra kattintva találjuk meg a tematikusan rendezett címeket. Egyelőre Belgium, Franciaország, Hollandia és Németország oldala a legkidolgozottabb. Figyelemreméltó a fénykép gyűjtemény. Az oldalhoz egy Google-féle keresőmotor is tartozik.



2007. november 6., kedd

Megszűnik az EurActiv.hu


Az EurActiv az európai uniós témák szabad hozzáférésű, független portál-hálózata. Az oldal fontos tájékozódási forrás az úgynevezett „EU-aktorok”, azaz politikai és közintézmények, szakmai és iparági szövetségek, civil szervezetek, szellemi műhelyek, sajtó és oktatási intézmények stb., egyszóval, az Unió életét leginkább befolyásoló szervezetek munkatársai számára. És szinte nélkülözhetetlen a könyvtárak európai uniós tájékoztatásában is.

Az EurActiv kezdetben angolul, franciául és németül jelent meg, de idővel egyre több nyelven jelent meg mutáció. A magyar nyelvű változat ez év június 18-án jelentette be megszűnését. Bővebben itt.

Az oldal még pár hétig elérhető, de újabban már csak az MTI-től átvett anyagokat közöl.