2008. december 4., csütörtök
Munkavállalás az EU-ban
A rendezvényről itt lehet olvasni.
2008. november 24., hétfő
Legyünk tudatos vásárlók az EU-ban!
A Budapesti Uniós Információs Hálózat csepeli tagkönyvtára, a XXII. kerületi Sétáló utcai Szabó Ervin Könyvtár november 26-án 17 órára rendezvényt szervez "Legyünk tudatos vásárlók az EU-ban" címmel. Vendég Dr. Kathi Attila, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság főosztályvezetője. Téma az EU fogyasztóvédelmi politikája és az ehhez kapcsolódó dolgok. Az eseményről bővebben a könyvtár honlapján lehet olvasni.
2008. november 19., szerda
Pályázat a spanyol-belga-magyar elnökségi trió logójának megtervezésére
Így a magyarországi kiíró, a Miniszterelnöki Hivatal a Magyar Képzőművészeti Egyetem Grafikus Szakáról, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Formatervező és Vizuális Kommunikáció Szakáról, valamint a Nyugat-magyarországi Egyetem Faipari Mérnöki Karának Formatervező, és a Művészeti Nevelés- és Sporttudományi Kar Képi Ábrázolás és Kézműves Szakáról várja a nappali tagozatos hallgatók jelentkezését.
A pályázatról bővebben az Euvonal oldalán olvashatunk. A pályázat dokumentációja a Magyarország oldalon található.
2008. november 12., szerda
Karikatúrapályázat
Aki nem tudja meglátogatni a kiállítást, az az interneten megnézheti, mi töb, ugyan ezen a helyen szavazhat a közönségdíjas jelölt kiválasztására. (forrás: Euvonal)
2008. november 10., hétfő
EU Közkönyvtári Konferencia, 2008
Gyárfásné dr. Fekete Judit (KüM EU Tájékoztató Szolgálat): A KüM megvalósult és folyamatban lévő projektjei; Ramháb Mária (Katona József Könyvtár): A közkönyvtárak és a megyei könyvtárak, valamint az Europe Direct hálózat együttműködéseinek a lehetőségei; Dr. Szigeti Orsolya (KüM): A Külügyminisztérium pályázati lehetőségei; Kukity Krisztina (Partners Hungary Alapítvány): Nőkszava – az állampolgári konzultációk tapasztalatai – demokrácia technikák alkalmazása; Ruska Mónika (Mobilitas): Európai Ifjúsági Hét – tanulságok, tapasztalatok, jó gyakorlatok; Kátai-Nagy Krisztina (KüM): Eukommunikátorok kincsesbányája - Euvonal, Eupaletta és EU-s honlapok bemutatása; Miszné Mesteller Zsuzsanna (Europe Direct, Eger): EU-tanterem – nem lehet elég korán kezdeni; dr. Göncz Kinga (KüM): Magyarország külpolitikai prioritásai 2009-ben és főbb események 2008-ban, Szalai Zoltán (Európai Parlament Tájékoztatási Irodája): Európai parlamenti választások 2009 – a közkönyvtárak kapcsolódási pontjai; Neuhauser Márk (Nemzeti Fejlesztési Ügynökség): Tanácsadók karnyújtásnyira – a Kistérségi Koordinációs Hálózat; dr. Szőke Péter (KüM): 2001 – a soros magyar elnökség; dr. Fóris György (Bruxinfo): Amiről az újságok nem írnak… - a Lisszaboni Szerződés megmentésének a törekvései, gazdasági világválság, globális felmelegedés; Nagy Anna (FSZEK) – Kukor Ferenc (FSZEK): A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár az uniós tájékoztatásban.
"Tedd oda magad is!"
A pályázati felhívás, a dokumentáció és további információk megtalálhatók itt és itt.
2008. október 29., szerda
"Kultúrák párbeszéde"
A Külügyminisztérium és a Magyar Kultúra Alapítvány 2008. november 6-án nyitja meg a "Kultúrák párbeszéde" című XII. Magyar Karikatúra Művészeti Fesztivált. A rendezvényen bemutatjuk a témában született karikatúrákat és Kovács András Péter humorista rövid előadással szórakoztatja a közönséget. A rendezvényen a részvétel ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk!
"ÉGHAJLATVÁLTOZÁS ÉS AZ EU"
szeretettel meghívja 2008. november 5-én 14 órakor "A Tudomány az élhető földért" című rendezvényére.
Program: "ÉGHAJLATVÁLTOZÁS ÉS AZ EU"
Előadó: Szabó Zoltán (Team Europe, Levegő munkacsoport)
Helyszín: FSZEK Központi Könyvtár, Fogadóterem, Budapest, VIII. Reviczky u.1.
A rendezvényt a Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma támogatja.
2008. október 22., szerda
Otthonunk, Európa
A program 2008 őszén indul és 2009 májusáig tart. A programban részt vehet bármely nyufdíjasklub vagy legalább öt főből álló nyugdíjas csoport. Mindössze annyit kell tenni, hogy ki kell tölteni a tájékoztató füzet 15. oldalán található regisztrációs lapotés postán elküldeni a programiroda címére.
A rendezvénysorozatról bővebben az Otthonunk, Európa honlapon lehet tájákozódni, illetve az Otthonunk Európa Programirodánál:
H-1074 Budapest, Szövetség utca 9.
Telefon: (+36 1) 210 03 26
E-mail: info@otthonunkeuropa.hu
2008. október 20., hétfő
Két éves a FSZEK web 2.0-ás tájékoztatása
2006 novemberében indult a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Európai Uniós gyűjteményének a web 2.0-ás tájékoztatása. Ekkor hoztuk létre a több, mint háromszáz címből álló közösségi linkgyűjteményünket. Majd megalkottuk 2007 májusában a linkgyűjteményhez tartozó keresőmotort, 2007 júliusában indult ez a blog, ugyanebben a hónapban a wiki oldal, és 2007 decemberében az RSS gyűjtő.
Ezekről az alkalmazásokról bővebben lehet olvasni a Tudományos és Műszaki Tájékoztatás 2008. 9. számában a Könyvtár 2.0 a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban című cikkben, mely írás a blog szerkesztőjének a klaviatúrájából született.
Európai továbbtanulási lehetőségek a weben
Az európai felsőoktatást világszerte népszerűsítő és abban az érdeklődőket eligazító weboldalt indított az Európai Bizottság pénteken, mely 32 ország intézményeiről tartalmaz folyamatosan frissülő információkat.
Vélhetően az Egyesült Államok által régóta hatékonyan alkalmazott „agyelszívás” ellensúlyozására kezdeményezte az Európai Bizottság a Study-in-Europe.org weboldal létrehozását, mely egy széleskörű, az európai egyetemeket népszerűsítő kampány részeként indult el pénteken. Az oldal az Unió huszonhét tagállama mellett, Svájc, Izland, Liechtenstein, Norvégia és Törökország egyetemei, felsőoktatási intézetei felvételi feltételeit és felvételi procedúráit, tandíjait, ösztöndíjait, igényelhető támogatási lehetőségeit és az ott meglévő tanulási környezettel kapcsolatban tartalmaz részletes, folyamatosan frissülő információkat.
A Bizottság szerint a diákoknak segítséget nyújt az oldal abban, melyik európai államban tanuljanak, melyik intézményt válasszák, mit kell tenniük, mielőtt elindulnak a tanuláshoz kiválasztott célországba és mi várja őket, amikor megérkeznek a választott kampuszba. A szolgáltatás jelenleg angolul, franciául, portugálul, spanyolul, arabul, kínaiul és oroszul érhető el.
(forrás: Bruxinfo)
2008. szeptember 30., kedd
Magyar nyelvű EurActiv újra!
Újra használható az EurActiv magyar nyelvű oldala. Az EurActiv.hu az Európai Uniós folyamatokat bemutató, a Közösség politikai életét magyar kontextusba helyező, hazánkban egyedülálló weboldal. Az Uniós híreket számos európai országban, eltérő nyelveken megjelentető EurActiv Hálózat tagjaként, az EurActiv.hu hiteles hírforrásként tájékoztatja olvasóit mindarról, amit az EU-ról tudni érdemes - olvashatjuk az oldalon.
Az Euractiv.hu gazdasági, külpolitikai, belügyi és parlamenti hírek mellett bő háttéranyagot is kínál. Lehetőség nyílik egyszerű és összetett keresésre. Egy-egy hírhez kapcsolódó cikkeket és médiaanyagot nyújt. Természetesen a főbb témákból RSS is kérhető.
Mind a diákoknak, mind az újságíróknak és minden Európai Unió iránt érdeklődőnek nagy hasznára válik a hírportál "forgatása".
Idén is megrendezésre kerül a TézEUsz 2011 diákverseny
A 2011. első félévi magyar EU-elnökségre való felkészülés jegyében a Külügyminisztérium és az EUvonal ismét megrendezi a TézEUsz tanulmányi diákkonferenciát és versenyt, Göncz Kinga külügyminiszter védnökségével. A verseny során a magyar és a külföldi felsőoktatásban tanuló magyar diákok összeurópai kérdésekben fejthetik ki véleményüket. A legkiválóbb pályázatot beadó diákok külföldi szakmai úton vehetnek részt és pénzjutalomban részesülnek.
Idén a következő témkörökben lehet elkészíteni a dolgozatokat: Az EU közös energiapolitikája, Közös uniós agrárpolitika és élelmiszerbiztonság, Globalizáció és a világkereskedelem liberalizációja, Bel- és igazságügyi együttműködés az Európai Unióban.
A pályamunkákat 2008. október 27. (hétfő), 12 órára kell beküldeni a következő e-mail címre: tezeusz2011@euvonal.hu
Bővebbeket az Euvonal oldalán lehet olvasni, itt.
2008. szeptember 19., péntek
Elindult az Európai Parlament tv csatornája
A műsor az EU összes hivatalos nyelvén használható. Egyszerre négy csatorna működik: az egyik az Ön Parlamentje, ahol viták, elemzések, interjúk tekinthetők meg, a másik az Ön hangja, ahol a polgárok véleménye látható, a harmadik a Fiatal Európa, ami a fiatalok webtévéje, és a negyedik a Parlament élőben, ami az ülésről közvetít. A videotárban régebbi adások kereshetők. A felvételek egy része magyar felirattal nézhető, illetve az archív felvételek esetében egy rövid leírást is találhatunk azok tartalmáról.
Bővebben az Európai Parlament honlapján olvashatunk a TV-ről. Az Európai Bizottság hasonló kezdeményezése a már évek óta működő Europe by Satellit audovizuális szolgálat.
2008. szeptember 15., hétfő
Európai Vállalkozásfejlesztési Hálózat
2008. február 6-án megkezdte működését az Enterprise Europe Network, az Európai Bizottság Vállalkozási és Ipari Főigazgatósága által támogatott vállalkozásfejlesztési hálózat, amely a kis és középvállalkozások üzletfejlesztési törekvéseit szolgálja az Európai Unióban. A hálózat magyarországi koordinációját az Enterprise Europe Network az ITD Hungary-nél működő budapesti irodája végzi.
Emellett ajánljuk olvasóink figyelmébe az idén júliusban indult Vállakozási és Ipari Online Magazint, amely angolul, franciául és németül olvasható, visszamenőleg is. Nem csak online módon használható, hanem papírformátumban is megrendelhető, illetve RSS kérhető.
2008. szeptember 10., szerda
Marie Curie akció
A New Scientist nevű neves tudományos hetilap oldalán található az a cikk, amely méltatja az Európai Bizottság Marie Curie akcióját, amelynek az a célja, hogy egyéni kutatók részt vegyenek egy másik ország kutató csoportjában. Íme a Kémia világa című klip kedvcsinálónak.
2008. szeptember 2., kedd
EU forródrót
Mostantól a Magyar Köztáraság Külügyminisztériuma jóvoltából a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár újabb négy tagkönyvtárában használható az EU forródrót szolgáltatás. Vagyis az alább felsorolt könyvtárakban nyitvatartási időben 10 és 18 óra között díjtalanul lehet feltenni telefonon az Európai Unióval kapcsolatos gyakorlati kérdéseket, melyekre a vonal végéről szakemberek válaszolnak.
A telefon az EU vonalhoz, az EU Tájékoztató Szolgálathoz ad közvetlen kapcsolást. Telefonon bármilyen aktuális kérdésre válaszolnak, a témák változatosak: a munkavállalástól az oktatásig, az utazástól a biztosításokig sokféle kérdést érdemes feltenni.
A szolgáltatás már korábban elérhető volt a Központi Könyvtárban, a Lőrinci Nagykönyvtárban és a Grassalkovich úti könyvtárban. Nyártól kapcsolódott be az Ugocsa utcai könyvtár, a Dagály utcai könyvtár, a Szent László téri könyvtár és a Sétáló utcai könyvtár. Jó telefonálást azon kedves olvasóinknak, akiknek praktikus kérdéseik vannak az Európai Unió működésével, joganyagával, az Unió adta lehetőségekkel kapcsolatban.
Mint korábban arról hírt adtunk, a Központi Könyvtár és az utóbbi négy tagkönyvtár alkotja a Budapesti Uniós Információs Hálózatot.
2008. július 25., péntek
Információs nap
Július 24-én a Külügyminisztérium rendezvényt szervezett "Europe Direct Tájékoztató Nap" címmel az Europe Direct és a Budapesti Uniós Információs Hálózat munkatársai számára.
A következő előadások hangzottak el: Magyarország felkészülése a 2001-es elnökségre, Magyar álláspontok és törekvések az uniós klíma- és energiapolitikával kapcsolatban, A szolgáltatási irányelv hazai átültetésével járó feladatok, Az EU-val kapcsolatos társadalmi párbeszéd, vita eszközeinek, formáinak a fogadtatása.
A Külügyminisztérium 2008 és 2009 évre a következő programokat szervezi, amelyekbe bekapcsolódhatnak az Europe Direct pontok, az EU Közkönyvtári Hálózat tagjai és a Budapesti Uniós Információs Hálózat: az EUvonal interaktív fórumába (chat, blog, a web 2.0 lehetőségek elterjesztésének a jegyében, az Europaletta weboldal működtetésébe (ez az innovatív pedagógusok hálózata, a Tézeusz 2008/2009 vetélkedőbe, az "Open Days" - a Régiók Bizottságának őszi rendezvénysorozatába, a Tolerancia projekt alkotásáinak vándorkiállításába, az "Újra suli" - a "Back ti the school" nemzetközi program magyar változatába (ebben európai uniós közszereplők ellátogatnak volt középiskolájukba), a 2001-es magyar elnökség feladatainak a megismertetésébe, a Karikatúra pályázat alkotásait bemutató vándorkiállításba, az "Együtt az éghajlatváltozás (milyen szép kifejezés a globális felmelegedésre! megj. blogger) ellen" kampányba és az EU-hoz történő csatlakozás 5. évfordulójára megszerkesztett leporelló vándorkiállításba. Természetesen nem marad el ősszel az EU közkönyvtári hálózat rendes évi konferenciája.
A FSZEK programjairól természetesen rendszeresen be fog számolni ez a blog is.
2008. július 22., kedd
Európa Mozgásban
Az Európai Bizottság Kommunikációs Főigazgatósága által jegyzett Európa Mozgásban (Europe on the move, Europa in Bewegung, L’Europe en mouvement) kiadványsorozat felettébb népszerű. A füzetek egyszerűen fogalmazva, képekkel és ábrákkal illusztrálva, egy szóval közérthetően mutatják be az EU fő területeit és tevékenységeit. A kiadó törekszik arra, hogy az összes hivatalos nyelven megjelenjenek a kiadványok. Kiválóan használhatók akár nyelvgyakorlásra is. A sorozat nem szakembereknek készült, azonban nagyon jól használható segédlet az oktatásban.
Ingyenesen letölthetők a Bizottság Böngészősarok elnevezésű oldaláról, konkrétan itt. Némelyik letölthető, illetve postai úton megrendelhető az EU Hivatalos kiadója online könyvesboltjának a honlapján is.
Egy-egy kiadvány ingyenesen elvihatő a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárának az Európai Uniós gyűjteményéből.
2008. június 18., szerda
EU közkönyvtári hálózat Budapesten
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és a Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma megállapodást kötött egy Európai Uniós Közkönyvtári Hálózat létrehozásáról Budapesten, amelynek célja a főváros lakosságának EU vonatkozású információkkal történő ellátása. A Programban a Központi Könyvtár, a Dagály utcai könyvtár, a Szent László téri könyvtár, a Sétáló utcai könyvtár és az Ugocsa utcai könyvtár vesz részt.
A megállapodást június 12-én írta alá dr. Fodor Péter főigazgató és
dr. Göncz Kinga külügyminiszter. Az aláírási ceremóniát a Fiatalok Európában nevezetű információs nap övezte.
2008. június 11., szerda
Fiatalok Európában
Június 12-én csütörtökön Fiatalok Európában
Lesznek ismertető anyagok az Európai Unió tagállamainak kulturális intézményeiről, magyarországi képviseleteiről, továbbtanulási lehetőségeiről, nyelvtanfolyamairól és ösztöndíj lehetőségeiről.
A rendezvényt a Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma támogatja.
2008. május 30., péntek
Merre tovább, Európa?
Az Európai Mozgalom május 23-24-én rendezte meg Hágában az Európa Kongresszust. A szervezők az Európai Bizottság által is támogatott eseménytől azt várták, hogy olyan új lendületet adjon az európai építkezésnek, mint elődje, az 1948-as kongresszus. A megvitatandó témák jelentős részét ezúttal az internetezők egy blogon történő javaslatai alapján állították össze, és maga a vita is élőben követhető volt a világhálón, hiszen közvetítette az Europe by Satellite.
A konferencia eredményeiről és visszhangjáról itt olvashatunk.
2008. április 25., péntek
RSS is kérhető a FSZEKEU linkgyűjteményből
Az ország legnagyobb Európai Unió vonatkozású könyvtári linkgyűjteményéből, a del.icio.us.fszekeu-ból a lap alján RSS is kérhető. A hírcsatorna a legújabban felvett linkekről tájékoztat. Ám az is megoldható, hogy nem az egészről, hanem egy-egy adott téma új rekordjairól kérjünk RSS-t. Ez esetben a lap jobboldalán egy adott tárgyszóra (címke vagy tag) kell rákattintani.
A del.icio.us/fszekeu-hoz korábban már kapcsoltunk egy keresőmotort, így abból tartalomszolgáltatás is végezhető.
2008. április 14., hétfő
Vitassuk meg Európa jövőjét!
Az Európai Bizottság minden eddiginél jobban be kívánja vonni a közvéleményt az Unió jövőjéről folytatott vitába.
Az uniós döntéshozóknak azonban szükségük van arra, hogy tudják, mit gondolnak az Unió polgárai az egyes kérdésekről. Az EU kommunikációs biztosa, Margot Wallström szerint az uniós politikáknak a politikai pártok programjaira, a nemzeti demokratikus hagyományokra és a napi politikai vitákra kell épülniük. Az európai kérdéseket meg kell vitatni az önkormányzatokban, a parlamentekben, vagy éppen az internetes fórumokon.
A vitában való minél szélesebb körű részvétel támogatására az Európai Bizottság idén és jövőre számos kezdeményezésnek nyújt társfinanszírozást. Ezek közé tartoznak a következők:
- nyilvános konzultációk Európa-szerte;
- tagállami kezdeményezések, melyek segítségével a polgárok bekapcsolódhatnak az EU döntéshozatali folyamataiba;
- az Európai Bizottság és az Európai Parlament által a fővárosokban szervezett kiállítások, viták és szemináriumok;
- az eszmecserét és az információk átadását szolgáló online hálózatok kialakítása.
2008. április 10., csütörtök
EUROSCOLA program
Az Európai Unió szerepe és helye a világban meghatározza Európa fiataljainak jövőjét: az Unió tehát nem maradhat távoli misztérium e korosztály előtt. Az európai párbeszédben való részvétel, a különbözőség és az egység megtapasztalása ezért döntő fontosságú minden fiatal számára. E megfontolásból hirdette meg az Európai Parlament az EUROSCOLA programot, amely lehetővé teszi Európa fiataljai számára, hogy találkozzanak, nézeteiket megvitassák, és párbeszédet folytassanak Európa jövőjéről. A program kapcsán 27 tagállam középiskolás diákjai vehetnek részt az "Európai Fiatalok Parlamentje" formájában megrendezésre kerülő találkozókon az Európai Parlament üléstermében, Strasbourgban.
Az EUROSCOLA program keretében minden évben alkalmanként körülbelül 500 középiskolás diák látogathat el az Európai Parlamentbe, hogy a Parlament munkájával ismerkedjen és maga is részt vegyen abban.
Az EUROSCOLA programban elsősorban a felső tagozatos gimnazisták (16 - 18 év) vehetnek részt. Egyéb iskolák, illetve korcsoportok részvételi szándékát egyedileg bírálják el. További feltétel az angol vagy francia nyelv ismerete.
A jelentkezéseket az iskola / osztály európai unióval kapcsolatos tevékenysége alapján bírálják el. Az Európai Parlament az utazás támogatásával járul hozzá a programban való részvételhez. A támogatás mértéke függ a csoport nagyságától és a megtett távolságtól is. A kiutazás teljes (száz százalékos) támogatása nem lehetséges.A programmal kapcsolatban további felvilágosítást az Európai Parlament Budapesti Tájékoztatási Irodája nyújt.
Az Új Szó egy korábbi cikkében pedig beszámoló olvasható a rendezvényről.
Itt pedig egy skót csapat bemutatkozása látható.
2008. március 28., péntek
Tézeusz 2011
A Tézeusz 2011 verseny országos döntőbe jutott versenyzőinek a pályaművei itt olvashatók. A könyv papírformátumban is használható lesz hamarosan a FSZEK Központi Könyvtárában és a négy régió egy-egy kijelölt könyvtárában.
2008. március 10., hétfő
Leárult a Tézeusz 2001
Lezárult a Tézeusz 2001 (Tézisek az EU-elnökségi stratégiához) nevű országos diák konferencia és tanulmányi verseny, amelynek az volt a célja, hogy bevonja a felsőoktatási hallgatókat Magyarország soros elnökség alatt napirendre kerülő, nagy jelentőségű, összeurópai ügyek megvitatásába. Ismert, hogy hazánk 2001-ben tölti be az EU elnöki tisztét.
A versenyzők öt téma közül választhattak. Ezek a következők voltak: 2011: kihívások a "lisszaboni stratégia" első 10 éve után; Szomszédságpolitika, bővítés és az "EU határai"; Az EU hét éves pénzügyi terve a 2013-2020 közötti időszakra; Hogyan tovább 2013, a Kiotói Egyezmény lejárta után; Elöregedés és szociális biztonság: a ketyegő időzített bomba.
Az első Kovács Endre Miklós, Szegedi Tudományegyetem hallgatója lett „A versenyképes Európai Unió fenntartásának útján – a magyar elnökség feladatai a megújított lisszaboni stratégia kapcsán” című pályaművével.
Az eseménysorozatot az Euvonal az Európai tanulmányi Központokkal karöltve szervezte.
2008. február 27., szerda
EUROJUS - ingyenes jogi tanácsadás
2008. február 4. óta működik az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének ingyenes jogi tanácsadó szolgálata. Célja, hogy ingyenes tájékoztatást nyújtson a hozzá forduló állampolgároknak minden olyan ügyben, mely az Európai Unió közösségi jogára, illetve annak alkalmazására vonatkozik.
Az Eurojus tanácsadó szóban (telefonon vagy személyes konzultáció során) vagy írásban (e-mailen, faxon, tájékoztató dokumentumok segítségével vagy postai úton) válaszol az EU-val kapcsolatos jogi ügyekre. A kérdéseket magyar és angol nyelven lehet eljuttatni a szolgálatnak.
A tanácsadóhoz csak magánszemélyek fordulhatnak; vállalatok és egyéb szervezetek nem jogosultak igénybe venni a szolgáltatást.
Az Eurojusról bövebben itt olvashat, a keresés a FSZEKEU keresőmotorral történt.
Elérhetőség:
cím: 1052 Budapest, Deák Ferenc utca 15.
tel.: (1) 220-4579,
e-mail: eujog@eu.hu
2008. február 1., péntek
Hozzáférés az EU hivatalos dokumentumaihoz
Közismert, hogy interneten keresztül bárki ingyen hozzáférhet az Európai Unió joganyagához. Mindemellett az EU intézményei által közzétett dokumentumok nagy része szintén elérhető közvetlenül.
Az Európai Bizottság, az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa dokumentumtárának van magyar, viszont a Régiók Bizottsága dokumentumtárának csak angol, francia, német, holland, svéd, dán, finn, spanyol, portugál és olasz, és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság dokumentumtárának mindössze angol és francia keresőfelülete van.
Bizonyos dokumentumok azonban a nyilvánosság számára közvetlenül nem hozzáférhetők, ezeket csak kérésre bocsátják az érdeklődők rendelkezésére. A hozzáférés e módja ingyenes és a kérelemhez nem szükséges indoklást fűzni. Kérelmét postai úton , faxon vagy e-mailben is továbbíthatja. Az Európai Unió bármelyik hivatalos nyelvén megírt kérelmet a keresett dokumentumot őrző intézményhez kell címezni. A címzett köteles a kérelem beérkezésétől számított legfeljebb 15 munkanapon belül választ adni a megkeresésre.
A Firenzében lévő Európai Unió Levéltára (a képen látható épület) csekély kivétellel minden 30 évnél régebbi dokumentumhoz közvetlen hozzáférést biztosít a nyilvánosság számára.
2008. január 21., hétfő
EU a médiaműveltségért
Az Európai Bizottság közleménye – az első olyan stratégiai dokumentum, amely az EU-szintű médiaműveltséggel foglalkozik – az alábbi három témakörre összpontosít:
• médiaműveltség a kereskedelmi kommunikációban, azaz a reklámmal kapcsolatos kérdések,
• médiaműveltség az audiovizuális művek terén, többek között az európai filmek iránti érdeklődés növelése, és a médiakreativitással kapcsolatos képességek ösztönzése,
• végül az online tartalmakkal kapcsolatos médiaműveltség, például ismeretterjesztés a Google és a többi keresőprogram működését illetően.
(forrás: EU Magyarországi Képviselete)
A média nagyon hatalmas gazdasági és társadalmi erő. A média szektor elérhető eszköz az európai polgárok számára, hogy jobban megértsék a társadalmakat, amelyekben élnek és amelyek demokratikus közéletében részt vesznek. - Állítja a közlemény bevezetője.
A közlemény teljes szövege itt olvasható.
Az előzetes konzultációra beérkezett hozzászólások 26%-a a civil társadalomból, 25% kormányzati és közintézményekből, 24% az iparból, 18% egyéni személyektől és 7% az oktatási szektorból érkezett.
A konzultáció teljes anyaga itt tekinthető meg.
2008. január 3., csütörtök
Az internetes tartalmak egységes piacát hozná létre Brüsszel
Az Európai Bizottság arra biztatja a tartalomszolgáltatókat, hogy minél több filmet, zenét és játékot tegyenek elérhetővé az interneten keresztül. |
A Bizottság azt szorgalmazza: a tartalomszolgáltatók, a távközlési cégek és az internetes szolgáltatók tegyék lehetővé, hogy minél több zenei anyag, film, tévéműsor és játék váljon gyorsan és könnyen elérhetővé a felhasználók számára az interneten, mobiltelefonokon és egyéb telekommunikációs eszközökön keresztül. Az EU végrehajtó testülete ezzel egyidejűleg nagyobb hangsúlyt helyezne a szellemi tulajdonjogok eredményes védelmére is.
Kutatások azt mutatják, hogy az úgynevezett kreatív online tartalmak egységes piaca jelentősen erősítené az európai film-, zene és játékipar versenyképességét, „világos és fogyasztóbarát” intézkedések esetén pedig 2010-re megnégyszerezné az ágazat kiskereskedelmi bevételét.
A testület most kiadott közleménye, mely egy 2006-os konzultáció eredményein alapul, négy fő kihívást azonosít, ahol további uniós intézkedésekre lenne szükség. Címszavakban ezek a következők:
- A kreatív tartalmak elérhetősége.
- Több tagállamra érvényes szerzői jogi engedélyek kiadása.
- A digitális jogkezelési (DRM) rendszerek interoperabilitása és átláthatósága.
- Szerzői jogbitorlás, illegális fel- és letöltések.
Az EU a témával összefüggésben társadalmi vitát indít, és úgy tervezi, hogy 2008 közepén ajánlást készít a kreatív tartalmak egységes piacának létrehozásáról, az esetleges intézkedésekről. Az érdeklődők a Bizottság honlapján február 29-ig tehetik meg javaslataikat.
(forrás: Bruxinfo)